Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE10136531ESR740-033197

Buskelundhøjen 42

8600 Silkeborg
Silkeborg Hvinningdal By, Balle, 5fg (Byzone) Række-, kæde- eller dobbelthus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2005
Bebyggelsesprocent24%

Areal

Grundareal569 m²
Bygningsareal133 m²
Beboelsesareal133 m²

Via Resights kan du få alle oplysninger om huset på Buskelundhøjen 42, 8600 Silkeborg. Se husets seneste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Buskelundhøjen 42, 8600 Silkeborg findes huset. I 2005 blev huset opført og har i dag et bygningsareal á 133 m² på en 569 m² stor grund. Den 18. september 2009 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig huset i en almindelig fri handel til en værdi á 2,25 mio. kr. Huset er af det offentlige vurderet til 2,76 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,02 mio. kr.

Fakta om Buskelundhøjen 42, 8600 Silkeborg

Rækkehuset er placeret på Buskelundhøjen 42, 8600 Silkeborg og har et samlet bygningsareal på 133 m². Den primære bygning er opført i 2005 og er lokaliseret på en 569 m² stor grund. Huset har 5 værelser og har et BBR-areal på 133 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Huset er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Huset benyttes primært til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 11.827 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 18. september 2009, hvor værdiansættelsen på rækkehuset var 2,25 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 16.187 kr. Rækkehuset er af det offentlige vurderet til 2,76 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,02 mio. kr.

Ejerinfo

Rækkehuset er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Buskelundhøjen 42, 8600 Silkeborg.

Enhedens BBR-areal er 133 m² på Buskelundhøjen 42, 8600 Silkeborg.

Den primære bygning blev bygget i 2005 på Buskelundhøjen 42, 8600 Silkeborg.

Prisen var 2,25 mio. kr., da Buskelundhøjen 42, 8600 Silkeborg senest blev handlet i 2009.

2,76 mio. kr. er vurdering på Buskelundhøjen 42, 8600 Silkeborg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis