Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE5665247ESR607-011877

Bülowsvej 2

7000 Fredericia
Fredericia Fredericia Bygrunde, 738v (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1922
Bebyggelsesprocent28%

Areal

Grundareal572 m²
Bygningsareal85 m²
Beboelsesareal160 m²
Areal af udnyttet tagetage75 m²
Areal af kælder85 m²

Få alle oplysninger om Bülowsvej 2, 7000 Fredericia på Resights. Se ejendommens seneste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Bülowsvej 2, 7000 Fredericia ligger ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal på 85 m² og blev opført i 1922 på en 572 m² stor grund. Den sidste transaktion fandt sted den 15. marts 1992, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 700.000 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,25 mio. kr., hvoraf grunden udgør 761.000 kr.

Fakta om Bülowsvej 2, 7000 Fredericia

Villaen har et samlet bygningsareal á 85 m² og ligger på Bülowsvej 2, 7000 Fredericia. Den primære bygning er bygget i 1922 og er lokaliseret på en 572 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 6 værelser og har et BBR-areal på 160 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er i øvrigt ekstra arealer, der i alt er 160 m² (udnyttet tagetage 75 m², kælder 85 m²). Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Ejendommens primære benyttelse er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 12.867 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste transaktion er fra d. 15. marts 1992, hvor prisen var 700.000 kr. Det giver en kvadratmeterpris på 4.375 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 2,25 mio. kr., hvoraf grunden udgør 761.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Bülowsvej 2, 7000 Fredericia.

Enhedens BBR-areal er 160 m² på Bülowsvej 2, 7000 Fredericia.

Den primære bygning blev bygget i 1922 på Bülowsvej 2, 7000 Fredericia.

Prisen var 700.000 kr., da Bülowsvej 2, 7000 Fredericia senest blev handlet i 1992.

2,25 mio. kr. er vurdering på Bülowsvej 2, 7000 Fredericia.

Prøv gratis

Prøv gratis