Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE4250758ESR751-045824

Brorsonsvej 2C

8260 Viby J
Aarhus Viby By, Viby, 22bf (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1928
Bebyggelsesprocent32%

Areal

Grundareal788 m²
Bygningsareal118 m²
Beboelsesareal207 m²
Areal af udnyttet tagetage89 m²
Areal af kælder38 m²

Få alle informationer om Brorsonsvej 2C, 8260 Viby J på Resights. Undersøg ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Brorsonsvej 2C, 8260 Viby J kan du finde ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal på 118 m² og blev konstrueret i 1928 på den 788 m² store grund. Den 20. december 2023 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 5,27 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 5,16 mio. kr., hvoraf grunden udgør 3,48 mio. kr.

Fakta om Brorsonsvej 2C, 8260 Viby J

Beboelsesejendommen er placeret på Brorsonsvej 2C, 8260 Viby J og består af fire bygninger med et samlet bygningsareal på 118 m² fordelt på to beboelsesenheder. Den primære bygning, der er bygget i 1928, blev senest moderniseret i 1968 og befinder sig på en 788 m² stor grund.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er derudover ekstra arealer, der samlet set udgør 127 m² (udnyttet tagetage 89 m², kælder 38 m²). Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den primære bygning blev senest i 2023 tildelt et energimærke C. Ejendommen benyttes hovedsageligt til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 17.688 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 20. december 2023, hvor værdiansættelsen på beboelsesejendommen var 5,27 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 21.090 kr. Beboelsesejendommen er af det offentlige vurderet til 5,16 mio. kr., hvoraf grunden udgør 3,48 mio. kr.

Ejerinfo

Beboelsesejendommen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Brorsonsvej 2C, 8260 Viby J.

Ejendommens BBR-areal er 118 m² på Brorsonsvej 2C, 8260 Viby J.

Den primære bygning blev bygget i 1928 på Brorsonsvej 2C, 8260 Viby J.

Prisen var 5,27 mio. kr., da Brorsonsvej 2C, 8260 Viby J senest blev handlet i 2023.

5,16 mio. kr. er vurdering på Brorsonsvej 2C, 8260 Viby J.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis