Søg efter ejendom
Find en specifik ejendom via søgefunktionen, eller brug
kommunerne nedenfor.
BFE: 305599
ESR: 479164762

Brogade 2A

5700 Svendborg
Svendborg Kommune: Svendborg Bygrunde, 575 (Byzone)
Ejerlejlighed: Restaurant, café og konferencecenter uden overnatning
Satellitbillede af ejendommen på Brogade 2A, 5700 Svendborg

Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Brogade 2A, 5700 Svendborg. Se ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Brogade 2A, 5700 Svendborg. Den 26. februar 2022 fandt den seneste transaktion sted, da Hotel Ærø A/S sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 30 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 5,85 mio. kr., hvoraf grunden udgør 334.400 kr.

Fakta om Brogade 2A, 5700 Svendborg

Enheden er beliggende på Brogade 2A, 5700 Svendborg.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 3 etager. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af "andet materiale". Den hovedsagelige benyttelse af ejendommen er til servicevirksomhed og/eller hotel. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 7.798 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 26. februar 2022, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 30 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Hotel Ærø A/S købte ejendommen af Forskerparken I/S. Det giver en kvadratmeterpris på 61.181 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 5,85 mio. kr., hvoraf grunden udgør 334.400 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Hotel Ærø A/S, der fortrinsvist beskæftiger sig med drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter, mens HALBERG A/S er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt syv ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 46,7 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Tom Pelle Jensen, der også opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har HALBERG A/S i alt 114 ejendomme i porteføljen.

Hvem ejer Brogade 2A, 5700 Svendborg?

Hotel Ærø A/S ejer Brogade 2A, 5700 Svendborg.

Hvornår blev Brogade 2A, 5700 Svendborg bygget?

Den primære bygning blev opført i 1876 på Brogade 2A, 5700 Svendborg.

Hvad er prisen på Brogade 2A, 5700 Svendborg?

Prisen var 30 mio. kr., da Brogade 2A, 5700 Svendborg senest blev handlet i 2022.

Hvad er Brogade 2A, 5700 Svendborg vurderet til?

5,85 mio. kr. er vurdering på Brogade 2A, 5700 Svendborg.

Foreløbig vurdering
5.850.000 DKK
Ejendomsværdi tidligere 2020
C
Opførselsår
1876
Bebyggelsesprocent
-
Bygningsareal (0 bygninger)
0 m²
Beboelsesareal (0 enheder)
0 m²
Erhvervsareal (1 enhed)
327 m²

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis
Har du brug for flere informationer?