Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE285609ESR400-054363

Brøddegade 33A, st 1

3760 Gudhjem
Bornholm Gudhjem Fiskerleje, Gudhjem, 95 (Byzone) Hotel, kro eller konferencecenter
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1872

Areal

Erhvervsareal662 m²

Få alle oplysninger om Brøddegade 33A, st. 1, Gudhjem, 3760 Gudhjem på Resights. Se ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er placeret på Brøddegade 33A, st. 1, Gudhjem, 3760 Gudhjem. Den seneste transaktion fandt sted den 2. marts 2022, hvor Jantzens Hotel ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 6,5 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 648.300 kr.

Fakta om Brøddegade 33A, st. 1, Gudhjem, 3760 Gudhjem

Industriejendommen er placeret på Brøddegade 33A, st. 1, Gudhjem, 3760 Gudhjem.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 2 etager. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den hovedsagelige anvendelse af ejendommen er til servicevirksomhed og/eller hotel. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 16.776 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 2. marts 2022, hvor værdiansættelsen var 6,5 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Jantzens Hotel ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 7.462 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 1,2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 648.300 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Jantzens Hotel ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter, mens J&L Hotels A/S er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der et led. Den officielle ejer har i alt fire ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 11,3 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Lars Funding, der også agerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har J&L Hotels A/S i alt seks ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Jantzens Hotel ApS ejer Brøddegade 33A, st. 1, Gudhjem, 3760 Gudhjem.

Den primære bygning blev opført i 1872 på Brøddegade 33A, st. 1, Gudhjem, 3760 Gudhjem.

Prisen var 6,5 mio. kr., da Brøddegade 33A, st. 1, Gudhjem, 3760 Gudhjem senest blev handlet i 2022.

1,2 mio. kr. er vurdering på Brøddegade 33A, st. 1, Gudhjem, 3760 Gudhjem.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis