Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE4356559ESR630-037655

Bredsten Landevej 96

7323 Give
Vejle Uhe By, Ringive, 5m (Landzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1938
Bebyggelsesprocent7%

Areal

Grundareal2.834 m²
Bygningsareal133 m²
Beboelsesareal160 m²
Areal af udnyttet tagetage48 m²

Få alle informationer om Bredsten Landevej 96, Uhe, 7323 Give på Resights. Se ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Bredsten Landevej 96, Uhe, 7323 Give finder du ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal á 133 m² og blev opført i 1938 på en 2.834 m² stor grund. Den 14. november 2022 fandt den seneste handel sted, da Vejdirektoratet sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,15 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 841.000 kr., hvoraf grunden udgør 199.000 kr.

Fakta om Bredsten Landevej 96, Uhe, 7323 Give

Villaen er beliggende på Bredsten Landevej 96, Uhe, 7323 Give og har et samlet bygningsareal på 133 m². Hovedbygningen, der er bygget i 1938, blev senest ombygget i 1985 og befinder sig på en 2.834 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 5 værelser og har et BBR-areal på 160 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er i øvrigt en udnyttet tagetage, der består af 48 m². Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den primære bygning blev senest i 2022 tildelt et energimærke E. Ejendommen benyttes hovedsageligt til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 2.403 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 14. november 2022, hvor værdiansættelsen var 1,15 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Vejdirektoratet købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 5.637 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 841.000 kr., hvoraf grunden udgør 199.000 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er ejet af Vejdirektoratet, der hovedsageligt beskæftiger sig med administration af og bidrag til erhvervsfremme.

Ofte stillede spørgsmål

Vejdirektoratet ejer Bredsten Landevej 96, Uhe, 7323 Give.

Enhedens BBR-areal er 160 m² på Bredsten Landevej 96, Uhe, 7323 Give.

Den primære bygning blev opført i 1938 på Bredsten Landevej 96, Uhe, 7323 Give.

Prisen var 1,15 mio. kr., da Bredsten Landevej 96, Uhe, 7323 Give senest blev handlet i 2022.

841.000 kr. er vurdering på Bredsten Landevej 96, Uhe, 7323 Give.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis