Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE338296ESR760-038331

Bredgade 65, 1

6900 Skjern
Ringkøbing-Skjern Skjern Bygrunde, 300 (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1950

Areal

Beboelsesareal155 m²

Få alle informationer om Bredgade 65, 1., 6900 Skjern på Resights. Undersøg lejlighedens seneste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden er placeret på Bredgade 65, 1., 6900 Skjern. Den seneste handel fandt sted den 31. december 2018, hvor ML ApS erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 20,6 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 2,2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 185.400 kr.

Fakta om Bredgade 65, 1., 6900 Skjern

Ejerlejligheden er beliggende på Bredgade 65, 1., 6900 Skjern. Lejligheden har 10 værelser og har et BBR-areal på 155 m², hvoraf 145 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 2 plan. I forhold til ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, hverken badeværelse eller adgang til badeværelse og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Lejligheden anvendes primært til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 5.276 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 31. december 2018, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 20,6 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor ML ApS købte lejligheden af VAGN HENRIKSEN ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 8.034 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 2,2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 185.400 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af ML ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med ikke-finansielle holdingselskaber, mens Lars Weise Skovbjerg Larsen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 33,300 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer besidder i alt 25 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 30,3 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Karsten Skovbjerg Larsen, der også opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Lars Weise Skovbjerg Larsen i alt 64 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

ML ApS ejer Bredgade 65, 1., 6900 Skjern.

Den primære bygning blev bygget i 1950 på Bredgade 65, 1., 6900 Skjern.

Prisen var 20,6 mio. kr., da Bredgade 65, 1., 6900 Skjern senest blev handlet i 2018.

2,2 mio. kr. er vurdering på Bredgade 65, 1., 6900 Skjern.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis