kommunerne nedenfor.
Boulstrupvej 2
8300 OdderResights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Boulstrupvej 2, Boulstrup, 8300 Odder. Se ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.
På Boulstrupvej 2, Boulstrup, 8300 Odder finder du ejendommen. I 1929 blev ejendommen konstrueret med et bygningsareal á 1.922 m² på en 5.226 m² stor grund. Den 1. februar 2005 fandt den seneste transaktion sted, da IDÉ-REN ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 2,5 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,7 mio. kr., hvoraf grunden udgør 444.200 kr.
Fakta om Boulstrupvej 2, Boulstrup, 8300 Odder
Industriejendommen er beliggende på Boulstrupvej 2, Boulstrup, 8300 Odder og består af to bygninger med et samlet bygningsareal på 1.922 m² fordelt på to erhvervsenheder. Den primære bygning, der er opført i 1929, blev senest moderniseret i 1998 og befinder sig på en 5.226 m² stor grund.
Egenskaber
Ejendommen er bygget i ét plan. Der er i øvrigt en udnyttet tagetage, der består af 401 m². Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Den primære benyttelse af ejendommen er til handel og/eller kontor. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 13.468 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Sidste tinglyste handel er fra d. 1. februar 2005, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 2,5 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor IDÉ-REN ApS købte ejendommen af FALENGREEN A/S. Det giver en kvadratmeterpris på 1.076 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 2,7 mio. kr., hvoraf grunden udgør 444.200 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af IDÉ-REN ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med engroshandel med rengøringsmidler, mens Joachim Harboe Friis er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt én ejendom i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 2,25 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Joachim Harboe Friis, der agerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Joachim Harboe Friis i alt 11 ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Boulstrupvej 2, Boulstrup, 8300 Odder?
IDÉ-REN ApS ejer Boulstrupvej 2, Boulstrup, 8300 Odder.
Hvor stor er Boulstrupvej 2, Boulstrup, 8300 Odder?
Ejendommens BBR-areal er 1.922 m² på Boulstrupvej 2, Boulstrup, 8300 Odder.
Hvornår blev Boulstrupvej 2, Boulstrup, 8300 Odder bygget?
Den primære bygning blev bygget i 1929 på Boulstrupvej 2, Boulstrup, 8300 Odder.
Hvad er prisen på Boulstrupvej 2, Boulstrup, 8300 Odder?
Prisen var 2,5 mio. kr., da Boulstrupvej 2, Boulstrup, 8300 Odder senest blev handlet i 2005.
Hvad er Boulstrupvej 2, Boulstrup, 8300 Odder vurderet til?
2,7 mio. kr. er vurdering på Boulstrupvej 2, Boulstrup, 8300 Odder.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.