Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE8187332ESR340-011289

Borevej B 1

4295 Stenlille
Sorø Ostrup By, Stenmagle, 2b (Landzone) Energiproduktion
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1994

Areal

Grundareal51.978 m²
Bygningsareal145 m²
Erhvervsareal145 m²

Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Borevej B 1, 4295 Stenlille. Se ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Borevej B 1, 4295 Stenlille findes ejendommen. I 1994 blev ejendommen opført med et bygningsareal på 145 m² på en 51.978 m² stor grund. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 11,3 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,82 mio. kr.

Fakta om Borevej B 1, 4295 Stenlille

Industriejendommen er placeret på Borevej B 1, 4295 Stenlille og består af tre bygninger med et samlet bygningsareal på 145 m² fordelt på tre erhvervsenheder. Hovedbygningen er bygget i 1994 og befinder sig på en 51.978 m² stor grund, der er fordelt på to jordstykker.

Egenskaber

Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af metal, mens tagmaterialet består af metal. Ejendommen anvendes hovedsageligt til energi og forsyning. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 47.091 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 11,3 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,82 mio. kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Gas Storage Denmark A/S, der primært beskæftiger sig med distribution af gas, mens Energinet er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt 15 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 1,69 mia. kr. Firmaets primære kontaktperson er Martin Ljung Christensen, der også opererer som administrerende direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Energinet i alt 277 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Gas Storage Denmark A/S ejer Borevej B 1, 4295 Stenlille.

Ejendommens BBR-areal er 145 m² på Borevej B 1, 4295 Stenlille.

Den primære bygning blev bygget i 1994 på Borevej B 1, 4295 Stenlille.

11,3 mio. kr. er vurdering på Borevej B 1, 4295 Stenlille.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis