Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE7007882ESR430-013031

Boltinggårdvej 24

5750 Ringe
Faaborg-Midtfyn Boltinggård Hgd., Ringe, 8c (Landzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1911
Bebyggelsesprocent2%

Areal

Grundareal42.549 m²
Bygningsareal365 m²
Beboelsesareal242 m²
Erhvervsareal208 m²
Areal af udnyttet tagetage85 m²
Areal af kælder48 m²

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Boltinggårdvej 24, Kellerup, 5750 Ringe. Undersøg ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Boltinggårdvej 24, Kellerup, 5750 Ringe. Ejendommen har et bygningsareal á 365 m² og blev konstrueret i 1911 på en 42.549 m² stor grund. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,6 mio. kr., hvoraf grunden udgør 388.700 kr.

Fakta om Boltinggårdvej 24, Kellerup, 5750 Ringe

Villaen har et samlet bygningsareal á 365 m² og ligger på Boltinggårdvej 24, Kellerup, 5750 Ringe. Den primære bygning, der er opført i 1911, blev sidst renoveret i 1992 og befinder sig på en 42.549 m² stor grund, der er spredt på to jordstykker. Ejendommen har 9 værelser og har et BBR-areal på 242 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er i øvrigt ekstra arealer, der i alt er 148 m² (udnyttet tagetage 85 m², kælder 48 m²). Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommen anvendes hovedsageligt til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 8.882 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 7. maj 2010, hvor prisen var 3,5 mio. kr. Det giver en kvadratmeterpris på 5.319 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 2,6 mio. kr., hvoraf grunden udgør 388.700 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

Privat ejer Boltinggårdvej 24, Kellerup, 5750 Ringe.

Enhedens BBR-areal er 242 m² på Boltinggårdvej 24, Kellerup, 5750 Ringe.

Den primære bygning blev bygget i 1911 på Boltinggårdvej 24, Kellerup, 5750 Ringe.

Prisen var 3,5 mio. kr., da Boltinggårdvej 24, Kellerup, 5750 Ringe senest blev handlet i 2010.

2,6 mio. kr. er vurdering på Boltinggårdvej 24, Kellerup, 5750 Ringe.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis