Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE5446262ESR440-000530

Bøghsvej 19

5300 Kerteminde
Kerteminde Kerteminde Markjorder, 20l (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1954
Bebyggelsesprocent20%

Areal

Grundareal997 m²
Bygningsareal95 m²
Beboelsesareal161 m²
Areal af udnyttet tagetage66 m²
Areal af kælder42 m²

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Bøghsvej 19, 5300 Kerteminde. Se ejendommens seneste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Bøghsvej 19, 5300 Kerteminde finder du ejendommen. I 1954 blev ejendommen opført og har i dag et bygningsareal på 95 m² på en 997 m² stor grund. Den seneste transaktion fandt sted den 5. november 2004, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen via "anden overdragelse" til en værdi á 343.664 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,59 mio. kr., hvoraf grunden udgør 996.000 kr.

Fakta om Bøghsvej 19, 5300 Kerteminde

Villaen har et samlet bygningsareal á 95 m² og ligger placeret på Bøghsvej 19, 5300 Kerteminde. Hovedbygningen, der er opført i 1954, blev senest istandsat i 2004 og befinder sig på en 997 m² stor grund. Ejendommen har 6 værelser og har et BBR-areal på 161 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er derudover ekstra arealer, der i alt består af 108 m² (udnyttet tagetage 66 m², kælder 42 m²). Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den primære benyttelse af ejendommen er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 18.425 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 5. november 2004, hvor værdiansættelsen af villaen var 343.664 kr. via "anden overdragelse", hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 1.692 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 2,59 mio. kr., hvoraf grunden udgør 996.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Bøghsvej 19, 5300 Kerteminde.

Enhedens BBR-areal er 161 m² på Bøghsvej 19, 5300 Kerteminde.

Den primære bygning blev opført i 1954 på Bøghsvej 19, 5300 Kerteminde.

Prisen var 343.664 kr., da Bøghsvej 19, 5300 Kerteminde senest blev handlet i 2004.

2,59 mio. kr. er vurdering på Bøghsvej 19, 5300 Kerteminde.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis