Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE3298953ESR851-023011

Blegdalsparken 38

9000 Aalborg
Aalborg Gl. Hasseris By, Hasseris, 9cn (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1967
Bebyggelsesprocent26%

Areal

Grundareal925 m²
Bygningsareal195 m²
Beboelsesareal195 m²
Areal af kælder48 m²

Få alle informationer om Blegdalsparken 38, 9000 Aalborg på Resights. Se ejendommens sidste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Blegdalsparken 38, 9000 Aalborg. I 1967 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal på 195 m² på en 925 m² stor grund. Den 30. maj 2024 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 4,97 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 5,23 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,62 mio. kr.

Fakta om Blegdalsparken 38, 9000 Aalborg

Villaen ligger placeret på Blegdalsparken 38, 9000 Aalborg og har et samlet bygningsareal på 195 m². Hovedbygningen, der er opført i 1967, blev senest renoveret i 1976 og er beliggende på en 925 m² stor grund. Ejendommen har 6 værelser og har et BBR-areal på 195 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er derudover en udnyttet tagetage, der udgør 0 m². Ser man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Hovedbygningen fik senest i 2024 tildelt et energimærke D. Den primære anvendelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 27.195 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 30. maj 2024, hvor værdiansættelsen på villaen var 4,97 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 20.452 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 5,23 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,62 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Blegdalsparken 38, 9000 Aalborg.

Enhedens BBR-areal er 195 m² på Blegdalsparken 38, 9000 Aalborg.

Den primære bygning blev opført i 1967 på Blegdalsparken 38, 9000 Aalborg.

Prisen var 4,97 mio. kr., da Blegdalsparken 38, 9000 Aalborg senest blev handlet i 2024.

5,23 mio. kr. er vurdering på Blegdalsparken 38, 9000 Aalborg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis