Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE4455833ESR657-908034

Blåhøjvej 17

6933 Kibæk
Herning Sdr. Karstoft By, Skarrild, 2al (Landzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1928
Bebyggelsesprocent10%

Areal

Grundareal1.120 m²
Bygningsareal116 m²
Beboelsesareal116 m²

Gennem Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Blåhøjvej 17, Karstoft, 6933 Kibæk. Undersøg ejendommens sidste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er placeret på Blåhøjvej 17, Karstoft, 6933 Kibæk. Ejendommen har et bygningsareal på 116 m² og blev konstrueret i 1928 på en 1.120 m² stor grund. Den seneste transaktion fandt sted den 1. januar 2003, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen via en familieoverdragelse til en værdi á 147.890 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 34.000 kr., hvoraf grunden udgør 137.000 kr.

Fakta om Blåhøjvej 17, Karstoft, 6933 Kibæk

Villaen er beliggende på Blåhøjvej 17, Karstoft, 6933 Kibæk og har et samlet bygningsareal på 116 m². Hovedbygningen er bygget i 1928 og er lokaliseret på en 1.120 m² stor grund. Ejendommen har 3 værelser og har et BBR-areal på 116 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af metal. Den hovedsagelige benyttelse af ejendommen er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 1.499 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 1. januar 2003, hvor værdiansættelsen på villaen var 147.890 kr. i en familieoverdragelse, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 1.274 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 34.000 kr., hvoraf grunden udgør 137.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Blåhøjvej 17, Karstoft, 6933 Kibæk.

Enhedens BBR-areal er 116 m² på Blåhøjvej 17, Karstoft, 6933 Kibæk.

Den primære bygning blev opført i 1928 på Blåhøjvej 17, Karstoft, 6933 Kibæk.

Prisen var 147.890 kr., da Blåhøjvej 17, Karstoft, 6933 Kibæk senest blev handlet i 2003.

34.000 kr. er vurdering på Blåhøjvej 17, Karstoft, 6933 Kibæk.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis