Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2615110ESR461-035531

Bjørnemosevej 29

5230 Odense M
Odense Hjallese By, Dalum, 38o (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1934
Bebyggelsesprocent16%

Areal

Grundareal1.172 m²
Bygningsareal75 m²
Beboelsesareal134 m²
Areal af udnyttet tagetage59 m²
Areal af kælder75 m²

Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Bjørnemosevej 29, Hjallese, 5230 Odense M. Undersøg ejendommens seneste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Bjørnemosevej 29, Hjallese, 5230 Odense M kan du finde ejendommen. I 1934 blev ejendommen opført og har i dag et bygningsareal på 75 m² på en 1.172 m² stor grund. Den 29. december 2022 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 4,12 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 3,99 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,45 mio. kr.

Fakta om Bjørnemosevej 29, Hjallese, 5230 Odense M

Villaen har et samlet bygningsareal på 75 m² og ligger placeret på Bjørnemosevej 29, Hjallese, 5230 Odense M. Hovedbygningen er opført i 1934 og er lokaliseret på en 1.172 m² stor grund. Ejendommen har 4 værelser og har et BBR-areal på 134 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er derudover ekstra arealer, der samlet set er 134 m² (udnyttet tagetage 59 m², kælder 75 m²). Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den primære bygning blev senest i 2022 tildelt et energimærke C. Den primære benyttelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 13.775 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 29. december 2022, hvor værdiansættelsen på villaen var 4,12 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 22.182 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 3,99 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,45 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Bjørnemosevej 29, Hjallese, 5230 Odense M.

Enhedens BBR-areal er 134 m² på Bjørnemosevej 29, Hjallese, 5230 Odense M.

Den primære bygning blev opført i 1934 på Bjørnemosevej 29, Hjallese, 5230 Odense M.

Prisen var 4,12 mio. kr., da Bjørnemosevej 29, Hjallese, 5230 Odense M senest blev handlet i 2022.

3,99 mio. kr. er vurdering på Bjørnemosevej 29, Hjallese, 5230 Odense M.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis