Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE4248988ESR751-032390

Bjørnbaksvej 12

8260 Viby J
Aarhus Viby By, Viby, 6ba (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1929
Bebyggelsesprocent55%

Areal

Grundareal724 m²
Bygningsareal291 m²
Beboelsesareal106 m²
Erhvervsareal220 m²
Areal af udnyttet tagetage35 m²
Areal af kælder71 m²

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Bjørnbaksvej 12, 8260 Viby J. Se ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er placeret på Bjørnbaksvej 12, 8260 Viby J. Ejendommen har et bygningsareal á 291 m² og blev konstrueret i 1929 på en 724 m² stor grund. Den seneste handel fandt sted den 12. november 2025, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 5,6 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,9 mio. kr., hvoraf grunden udgør 914.400 kr.

Fakta om Bjørnbaksvej 12, 8260 Viby J

Villaen er placeret på Bjørnbaksvej 12, 8260 Viby J og har et samlet bygningsareal på 291 m². Den primære bygning er bygget i 1929 og er beliggende på en 724 m² stor grund. Ejendommen har 4 værelser og har et BBR-areal på 106 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er desuden ekstra arealer, der i alt består af 141 m² (udnyttet tagetage 35 m², kælder 71 m²). Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Hovedbygningen fik senest i 2025 tildelt et energimærke E. Den primære anvendelse af ejendommen er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 22.476 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 12. november 2025, hvor værdiansættelsen på villaen var 5,6 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 14.105 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,9 mio. kr., hvoraf grunden udgør 914.400 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Bjørnbaksvej 12, 8260 Viby J.

Enhedens BBR-areal er 106 m² på Bjørnbaksvej 12, 8260 Viby J.

Den primære bygning blev opført i 1929 på Bjørnbaksvej 12, 8260 Viby J.

Prisen var 5,6 mio. kr., da Bjørnbaksvej 12, 8260 Viby J senest blev handlet i 2025.

1,9 mio. kr. er vurdering på Bjørnbaksvej 12, 8260 Viby J.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis