Fritliggende enfamiliehus

Bjergfyrvej 18

8250 Egå
Opført
2023
Opførelsesår
Bygningsareal
153m²
1 bygning
Beboelsesareal
194m²
1 boligenhed
Grundareal
972m²
Grundens størrelse
BFE
4144924
ESR
751-031955
Satellitbillede med matrikelafgrænsning ved Bjergfyrvej 18
© Maxar · © Mapbox · © OpenStreetMap
Matrikelafgrænsning Åbn i Google Maps
Ejendommens beliggenhed

Bjergfyrvej 18

Satellitbillede med matrikelafgrænsning ved Bjergfyrvej 18

Ejendomsoplysninger

Fra arealer og bygninger til ejerforhold. Gå på opdagelse i ejendommens oplysninger.

AarhusKommune

Skæring By, Egå, 4r (Byzone)

Bygning

Opførelsesår
2023
Bebyggelsesprocent
25%

Areal

Grundareal
972 m²
Bygningsareal
153 m²
Beboelsesareal
194 m²
Areal af kælder
86 m²

Handel og vurdering

Se den seneste registrerede handel og den offentlige vurdering.

A

Seneste handel

10.945.000 kr.

Ejer
Privat person
Seneste salgsdato
8. september 2026
Indikativ pris pr. m²
45.795 kr.

Offentlig vurdering

EjendomsværdiOffentlig

2.313.000 kr.

GrundværdiOffentlig

1.139.000 kr.

Vurderingen og handelsprisen beskriver forskellige forhold og tidspunkter.

Om ejendommen

Læs om bygningen, dens egenskaber og ejerforhold.

Bjergfyrvej 188250 Egå

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Bjergfyrvej 18, 8250 Egå. Undersøg ejendommens sidste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er lokaliseret på Bjergfyrvej 18, 8250 Egå. Ejendommen har et bygningsareal á 153 m² og blev opført i 2023 på en 972 m² stor grund. Den sidste handel fandt sted den 8. september 2026, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 10,9 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,31 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,13 mio. kr.

Fakta om Bjergfyrvej 18, 8250 Egå

Villaen har et samlet bygningsareal á 153 m² og ligger på Bjergfyrvej 18, 8250 Egå. Den primære bygning er bygget i 2023 og er lokaliseret på en 972 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 5 værelser og har et BBR-areal på 194 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er desuden en udnyttet tagetage, der er 0 m². Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af træ, mens tagmaterialet består af tagpap med lille hældning. Bygningen fik senest i 2023 tildelt et energimærke A2015, og ejendommens årlige energiforbrug er anslået til kr. 8700. Den primære anvendelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 13.760 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 8. september 2026, hvor værdiansættelsen på villaen var 10,9 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 45.794 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 2,31 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,13 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Bjergfyrvej 18, 8250 Egå.

Enhedens BBR-areal er 194 m² på Bjergfyrvej 18, 8250 Egå.

Den primære bygning blev opført i 2023 på Bjergfyrvej 18, 8250 Egå.

Prisen var 10,9 mio. kr., da Bjergfyrvej 18, 8250 Egå senest blev handlet i 2026.

2,31 mio. kr. er vurdering på Bjergfyrvej 18, 8250 Egå.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis