Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Bjarkevej 10A, Skovby, 8464 Galten. Se ejendommens seneste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen ligger på Bjarkevej 10A, Skovby, 8464 Galten. I 1980 blev ejendommen opført med et bygningsareal á 657 m² på en 2.407 m² stor grund. Den 11. april 2025 fandt den seneste handel sted, da Ejendomsselskabet Galten ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 3,9 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,95 mio. kr., hvoraf grunden udgør 216.600 kr.
Fakta om Bjarkevej 10A, Skovby, 8464 Galten
Industriejendommen er beliggende på Bjarkevej 10A, Skovby, 8464 Galten og består af fire bygninger med et samlet bygningsareal på 657 m² udgjort af en beboelsesenhed og to erhvervsenheder. Den primære bygning, der er opført i 1980, blev senest istandsat i 1993 og er lokaliseret på en 2.407 m² stor grund.
Egenskaber
Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Der er desuden en udnyttet tagetage, der udgør 117 m². Bygningens ydervægsmateriale er bygget af metal, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Hovedbygningen fik senest i 2025 tildelt et energimærke D. Ejendommens hovedsagelige anvendelse er til transport. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 5.341 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 11. april 2025, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 3,9 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Ejendomsselskabet Galten ApS købte ejendommen af GERT BLAK HOLDING ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 5.038 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 2,95 mio. kr., hvoraf grunden udgør 216.600 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af Ejendomsselskabet Galten ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med køb og salg af egen fast ejendom, mens Karsten Hjelmager er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 50,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt én ejendom i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 3,92 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Jan Christian Balslev, der agerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Karsten Hjelmager i alt to ejendomme i porteføljen.
Ofte stillede spørgsmål
Ejendomsselskabet Galten ApS ejer Bjarkevej 10A, Skovby, 8464 Galten.
Ejendommens BBR-areal er 657 m² på Bjarkevej 10A, Skovby, 8464 Galten.
Den primære bygning blev opført i 1980 på Bjarkevej 10A, Skovby, 8464 Galten.
Prisen var 3,9 mio. kr., da Bjarkevej 10A, Skovby, 8464 Galten senest blev handlet i 2025.
2,95 mio. kr. er vurdering på Bjarkevej 10A, Skovby, 8464 Galten.