Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE8862052ESR561-312361

Bispegade 15

6760 Ribe
Esbjerg Ribe Bygrunde, 134 (Byzone) Række-, kæde- eller dobbelthus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1852
Bebyggelsesprocent46%

Areal

Grundareal207 m²
Bygningsareal76 m²
Beboelsesareal96 m²
Areal af udnyttet tagetage20 m²

Resights giver dig alle informationer om huset på Bispegade 15, 6760 Ribe. Undersøg husets sidste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Huset ligger på Bispegade 15, 6760 Ribe. I 1852 blev huset konstrueret og har i dag et bygningsareal på 76 m² på en 207 m² stor grund. Den sidste transaktion fandt sted den 11. juli 2018, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig huset i en almindelig fri handel til en værdi á 1,92 mio. kr. Huset er af det offentlige vurderet til 1,61 mio. kr., hvoraf grunden udgør 831.000 kr.

Fakta om Bispegade 15, 6760 Ribe

Rækkehuset er beliggende på Bispegade 15, 6760 Ribe og har et samlet bygningsareal på 76 m². Hovedbygningen er opført i 1852 og er beliggende på en 207 m² stor grund. Huset har 3 værelser og har et BBR-areal på 96 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 2 etager. Der er derudver en udnyttet tagetage på 20 m². Ser man på rækkehusets køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den primære anvendelse af huset er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 574 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 11. juli 2018, hvor værdiansættelsen på rækkehuset var 1,92 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 20.000 kr. Rækkehuset er af det offentlige vurderet til 1,61 mio. kr., hvoraf grunden udgør 831.000 kr.

Ejerinfo

Rækkehuset er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Bispegade 15, 6760 Ribe.

Enhedens BBR-areal er 96 m² på Bispegade 15, 6760 Ribe.

Den primære bygning blev opført i 1852 på Bispegade 15, 6760 Ribe.

Prisen var 1,92 mio. kr., da Bispegade 15, 6760 Ribe senest blev handlet i 2018.

1,61 mio. kr. er vurdering på Bispegade 15, 6760 Ribe.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis