Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE3045636ESR479-005419

Bergmannsvej 86

5700 Svendborg
Svendborg Thurø By, Thurø, 50k (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1923
Bebyggelsesprocent16%

Areal

Grundareal719 m²
Bygningsareal80 m²
Beboelsesareal112 m²
Areal af udnyttet tagetage32 m²

Få alle informationer om Bergmannsvej 86, Thurø, 5700 Svendborg på Resights. Undersøg ejendommens seneste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Bergmannsvej 86, Thurø, 5700 Svendborg ligger ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal á 80 m² og blev konstrueret i 1923 på en 719 m² stor grund. Den 1. februar 1992 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 545.000 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,59 mio. kr., hvoraf grunden udgør 798.000 kr.

Fakta om Bergmannsvej 86, Thurø, 5700 Svendborg

Villaen ligger på Bergmannsvej 86, Thurø, 5700 Svendborg og har et samlet bygningsareal á 80 m². Hovedbygningen er opført i 1923 og er lokaliseret på en 719 m² stor grund. Ejendommen har 4 værelser og har et BBR-areal på 112 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er derudover en udnyttet tagetage, der udgør 32 m². Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommens primære anvendelse er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 11.411 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Værdiansættelsen var 545.000 kr. ved seneste tinglyste handel d. 1. februar 1992. Det giver en kvadratmeterpris på 4.866 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,59 mio. kr., hvoraf grunden udgør 798.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Bergmannsvej 86, Thurø, 5700 Svendborg.

Enhedens BBR-areal er 112 m² på Bergmannsvej 86, Thurø, 5700 Svendborg.

Den primære bygning blev opført i 1923 på Bergmannsvej 86, Thurø, 5700 Svendborg.

Prisen var 545.000 kr., da Bergmannsvej 86, Thurø, 5700 Svendborg senest blev handlet i 1992.

1,59 mio. kr. er vurdering på Bergmannsvej 86, Thurø, 5700 Svendborg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis