Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE1801638ESR851-018069

Bendtsensvej 5

9400 Nørresundby
Aalborg Lindholm By, Lindholm, 89 (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1913
Bebyggelsesprocent15%

Areal

Grundareal804 m²
Bygningsareal70 m²
Beboelsesareal120 m²
Areal af udnyttet tagetage50 m²

Via Resights kan du få alle oplysninger om ejendommen på Bendtsensvej 5, 9400 Nørresundby. Se ejendommens seneste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Bendtsensvej 5, 9400 Nørresundby. Ejendommen har et bygningsareal á 70 m² og blev konstrueret i 1913 på en 804 m² stor grund. Den 1. januar 2011 fandt den seneste handel sted, da LK UDLEJNING ApS erhvervede sig ejendommen via "anden overdragelse" til en værdi á 1,5 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,76 mio. kr., hvoraf grunden udgør 887.000 kr.

Fakta om Bendtsensvej 5, 9400 Nørresundby

Villaen ligger placeret på Bendtsensvej 5, 9400 Nørresundby og har et samlet bygningsareal á 70 m². Hovedbygningen er bygget i 1913 og er beliggende på en 804 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 3 værelser og har et BBR-areal på 120 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er derudover en udnyttet tagetage, der er 50 m². Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Ejendommen benyttes hovedsageligt til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 9.298 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Prisen var 1,5 mio. kr. ved seneste tinglyste handel d. 1. januar 2011. Det giver en kvadratmeterpris på 12.545 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,76 mio. kr., hvoraf grunden udgør 887.000 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af LK UDLEJNING ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Jane Hansen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 50,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til villaen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt én ejendom i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 2,21 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Karl Henrik Frederiksen, der fungerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Jane Hansen i alt to ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

LK UDLEJNING ApS ejer Bendtsensvej 5, 9400 Nørresundby.

Enhedens BBR-areal er 120 m² på Bendtsensvej 5, 9400 Nørresundby.

Den primære bygning blev bygget i 1913 på Bendtsensvej 5, 9400 Nørresundby.

Prisen var 1,5 mio. kr., da Bendtsensvej 5, 9400 Nørresundby senest blev handlet i 2011.

1,76 mio. kr. er vurdering på Bendtsensvej 5, 9400 Nørresundby.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis