Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE5500403ESR479-004455

Belvedere 37

5700 Svendborg
Svendborg Sørup, Svendborg Jorder, 57m (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1910
Bebyggelsesprocent21%

Areal

Grundareal817 m²
Bygningsareal103 m²
Beboelsesareal168 m²
Areal af udnyttet tagetage64 m²
Areal af kælder32 m²

Ved hjælp af Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Belvedere 37, 5700 Svendborg. Se ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Belvedere 37, 5700 Svendborg findes ejendommen. I 1910 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal på 103 m² på en 817 m² stor grund. Den 1. august 1997 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 635.572 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,67 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,03 mio. kr.

Fakta om Belvedere 37, 5700 Svendborg

Villaen ligger placeret på Belvedere 37, 5700 Svendborg og har et samlet bygningsareal á 103 m². Den primære bygning er opført i 1910 og er beliggende på en 817 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 6 værelser og har et BBR-areal på 168 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er desuden ekstra arealer, der i alt består af 96 m² (udnyttet tagetage 64 m², kælder 32 m²). Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Den primære benyttelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 11.763 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. august 1997, hvor værdiansættelsen var 635.572 kr. Det giver en kvadratmeterpris på 3.673 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 2,67 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,03 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Belvedere 37, 5700 Svendborg.

Enhedens BBR-areal er 168 m² på Belvedere 37, 5700 Svendborg.

Den primære bygning blev bygget i 1910 på Belvedere 37, 5700 Svendborg.

Prisen var 635.572 kr., da Belvedere 37, 5700 Svendborg senest blev handlet i 1997.

2,67 mio. kr. er vurdering på Belvedere 37, 5700 Svendborg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis