Søg efter ejendom
Find en specifik ejendom via søgefunktionen, eller brug
kommunerne nedenfor.
BFE: 205140
ESR: 173205222

Baune Alle 2, k

2800 Kongens Lyngby
Lyngby-Taarbæk Kommune: Kgs. Lyngby By, Christians, 18g (Byzone)
Ejerlejlighed: Bolig i etageejendom, flerfamiliehus eller to-familiehus
Satellitbillede af ejendommen på Baune Alle 2,  k, 2800 Kongens Lyngby

Få alle oplysninger om Baune Alle 2, 1. k, 2800 Kongens Lyngby på Resights. Se lejlighedens seneste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Baune Alle 2, 1. k, 2800 Kongens Lyngby findes lejligheden. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 1,9 mio. kr., hvoraf grunden udgør 187.900 kr.

Fakta om Baune Alle 2, 1. k, 2800 Kongens Lyngby

Ejerlejligheden er beliggende på Baune Alle 2, 1. k, 2800 Kongens Lyngby. Lejligheden har 2 værelser og har et BBR-areal på 87 m², hvoraf 60 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 5 etager. Ser man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af metal. Lejlighedens primære anvendelse er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 4.037 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 1,9 mio. kr., hvoraf grunden udgør 187.900 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af Heimstaden Residential IV P/S, der fortrinsvist beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Heimstaden Bostad AB er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der tre led. Den officielle ejer besidder i alt 320 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 1,21 mia. kr. Firmaets primære kontaktperson er Michael Byrgesen Hansen, der også opererer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Heimstaden Bostad AB i alt 10.530 ejendomme i porteføljen.

Hvem ejer Baune Alle 2, 1. k, 2800 Kongens Lyngby?

Heimstaden Residential IV P/S ejer Baune Alle 2, 1. k, 2800 Kongens Lyngby.

Hvornår blev Baune Alle 2, 1. k, 2800 Kongens Lyngby opført?

Den primære bygning blev opført i 2010 på Baune Alle 2, 1. k, 2800 Kongens Lyngby.

Hvad er Baune Alle 2, 1. k, 2800 Kongens Lyngby vurderet til?

1,9 mio. kr. er vurdering på Baune Alle 2, 1. k, 2800 Kongens Lyngby.

Foreløbig vurdering
3.499.000 DKK
Ejendomsværdi foreløbig 2024
1.900.000 DKK
Ejendomsværdi tidligere 2020
B
Opførselsår
2010
Bebyggelsesprocent
-
Bygningsareal (0 bygninger)
0 m²
Beboelsesareal (1 enhed)
87 m²
Erhvervsareal (0 enheder)
0 m²

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis
Har du brug for flere informationer?