Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2211144ESR265-198367

Bakkefløjen 5

4130 Viby Sjælland
Roskilde Dåstrup By, Dåstrup, 6ap (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1976
Bebyggelsesprocent18%

Areal

Grundareal906 m²
Bygningsareal164 m²
Beboelsesareal145 m²

Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Bakkefløjen 5, Dåstrup, 4130 Viby Sjælland. Undersøg ejendommens sidste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er lokaliseret på Bakkefløjen 5, Dåstrup, 4130 Viby Sjælland. I 1976 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal á 164 m² på en 906 m² stor grund. Den seneste transaktion fandt sted den 16. juni 2014, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,6 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,64 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,51 mio. kr.

Fakta om Bakkefløjen 5, Dåstrup, 4130 Viby Sjælland

Villaen er placeret på Bakkefløjen 5, Dåstrup, 4130 Viby Sjælland og har et samlet bygningsareal på 164 m². Hovedbygningen er bygget i 1976 og er lokaliseret på en 906 m² stor grund. Ejendommen har 5 værelser og har et BBR-areal på 145 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den hovedsagelige anvendelse af ejendommen er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 17.947 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 16. juni 2014, hvor værdiansættelsen på villaen var 1,6 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 9.792 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 2,64 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,51 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Bakkefløjen 5, Dåstrup, 4130 Viby Sjælland.

Enhedens BBR-areal er 145 m² på Bakkefløjen 5, Dåstrup, 4130 Viby Sjælland.

Den primære bygning blev bygget i 1976 på Bakkefløjen 5, Dåstrup, 4130 Viby Sjælland.

Prisen var 1,6 mio. kr., da Bakkefløjen 5, Dåstrup, 4130 Viby Sjælland senest blev handlet i 2014.

2,64 mio. kr. er vurdering på Bakkefløjen 5, Dåstrup, 4130 Viby Sjælland.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis