Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2211141ESR265-198363

Bakkefløjen 3

4130 Viby Sjælland
Roskilde Dåstrup By, Dåstrup, 6am (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1976
Bebyggelsesprocent21%

Areal

Grundareal700 m²
Bygningsareal145 m²
Beboelsesareal126 m²

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Bakkefløjen 3, Dåstrup, 4130 Viby Sjælland. Undersøg ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Bakkefløjen 3, Dåstrup, 4130 Viby Sjælland kan du finde ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal á 145 m² og blev opført i 1976 på en 700 m² stor grund. Den sidste handel fandt sted den 22. april 2025, hvor en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen via en familieoverdragelse til en værdi á 2,75 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,13 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,34 mio. kr.

Fakta om Bakkefløjen 3, Dåstrup, 4130 Viby Sjælland

Villaen har et samlet bygningsareal på 145 m² og ligger på Bakkefløjen 3, Dåstrup, 4130 Viby Sjælland. Den primære bygning er bygget i 1976 og befinder sig på en 700 m² stor grund. Ejendommen har 5 værelser og har et BBR-areal på 126 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af "andet materiale" mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Hovedbygningen fik senest i 2020 tildelt et energimærke D. Ejendommen benyttes primært til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 15.781 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 22. april 2025, hvor værdiansættelsen på villaen var 2,75 mio. kr. i en familieoverdragelse, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 18.965 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 2,13 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,34 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Bakkefløjen 3, Dåstrup, 4130 Viby Sjælland.

Enhedens BBR-areal er 126 m² på Bakkefløjen 3, Dåstrup, 4130 Viby Sjælland.

Den primære bygning blev bygget i 1976 på Bakkefløjen 3, Dåstrup, 4130 Viby Sjælland.

Prisen var 2,75 mio. kr., da Bakkefløjen 3, Dåstrup, 4130 Viby Sjælland senest blev handlet i 2025.

2,13 mio. kr. er vurdering på Bakkefløjen 3, Dåstrup, 4130 Viby Sjælland.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis