Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE214581ESR159-170632

Bagsværd Hovedgade 125, st th

2880 Bagsværd
Gladsaxe Bagsværd, 5br (Byzone) Restaurant/café
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1924

Areal

Erhvervsareal107 m²

Få alle oplysninger om Bagsværd Hovedgade 125, st. th, 2880 Bagsværd på Resights. Se ejendommens seneste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Bagsværd Hovedgade 125, st. th, 2880 Bagsværd kan du finde ejendommen. Den 18. maj 2021 fandt den seneste handel sted, da JKEA II ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 2 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,4 mio. kr., hvoraf grunden udgør 338.600 kr.

Fakta om Bagsværd Hovedgade 125, st. th, 2880 Bagsværd

Enheden er placeret på Bagsværd Hovedgade 125, st. th, 2880 Bagsværd.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 2 etager. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den primære benyttelse af ejendommen er til servicevirksomhed og/eller hotel. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 16.890 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 18. maj 2021, hvor prisen var 2 mio. kr. Det giver en kvadratmeterpris på 8.583 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 1,4 mio. kr., hvoraf grunden udgør 338.600 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af JKEA II ApS, der primært beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Jakob Hundevadt Kristensen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer har i alt 13 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 18,6 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Jakob Hundevadt Kristensen, der også fungerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Jakob Hundevadt Kristensen i alt 18 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

JKEA II ApS ejer Bagsværd Hovedgade 125, st. th, 2880 Bagsværd.

Den primære bygning blev bygget i 1924 på Bagsværd Hovedgade 125, st. th, 2880 Bagsværd.

Prisen var 2 mio. kr., da Bagsværd Hovedgade 125, st. th, 2880 Bagsværd senest blev handlet i 2021.

1,4 mio. kr. er vurdering på Bagsværd Hovedgade 125, st. th, 2880 Bagsværd.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis