Søg efter ejendom
Find en specifik ejendom via søgefunktionen, eller brug
kommunerne nedenfor.
BFE: 2034078
ESR: 155060115

Bachersmindevej 2

2791 Dragør
Dragør Kommune: St. Magleby By, St. Magleby, 33e (Landzone)
Satellitbillede af ejendommen på Bachersmindevej 2, 2791 Dragør

Få alle informationer om Bachersmindevej 2, 2791 Dragør på Resights. Undersøg grundens seneste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Bachersmindevej 2, 2791 Dragør ligger grunden. Den 31. december 2015 fandt den seneste transaktion sted, da Evida Nord A/S sikrede sig grunden via "anden overdragelse" til en værdi á 0 kr. Grunden er af det offentlige vurderet til 2.900 kr.

Fakta om Bachersmindevej 2, 2791 Dragør

Grunden er placeret på Bachersmindevej 2, 2791 Dragør.

Egenskaber

Grundens hovedsagelige anvendelse er "ikke angivet". I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 71 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 31. december 2015, hvor værdiansættelsen af grunden var 0 kr. via "anden overdragelse", hvor Evida Nord A/S var køber og Hovedstadsregionens og Midt-Nords Naturgasselskab I/S under opløsning sælger. Det giver en kvadratmeterpris på 0 kr. Grunden er af det offentlige vurderet til 2.900 kr.

Ejerinfo

Grunden er officielt ejet af Evida Nord A/S, der hovedsageligt beskæftiger sig med distribution af gas, mens Finansministeriet, Departementet er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer grunden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til grunden er der to led. Den officielle ejer har i alt 268 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 1,34 mia. kr. Firmaets primære kontaktperson er Kim Søgård Bering Kristensen, der også opererer som administrerende direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Finansministeriet, Departementet i alt 945 ejendomme i porteføljen.

Hvem ejer Bachersmindevej 2, 2791 Dragør?

Evida Nord A/S ejer Bachersmindevej 2, 2791 Dragør.

Hvor stor er Bachersmindevej 2, 2791 Dragør?

Grundarealet er 191 m² på Bachersmindevej 2, 2791 Dragør.

Hvad er Bachersmindevej 2, 2791 Dragør's værdi?

Prisen var 0 kr., da Bachersmindevej 2, 2791 Dragør senest blev handlet i 2015.

Hvad er Bachersmindevej 2, 2791 Dragør vurderet til?

2.900 kr. er vurdering på Bachersmindevej 2, 2791 Dragør.

Foreløbig vurdering
2.900 DKK
Ejendomsværdi tidligere 2020
Opførselsår
Bebyggelsesprocent
-
Bygningsareal (0 bygninger)
0 m²
Beboelsesareal (0 enheder)
0 m²
Erhvervsareal (0 enheder)
0 m²

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis
Har du brug for flere informationer?