Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE3046843ESR479-145482

Avernakøvej 39

5700 Svendborg
Svendborg Tved By, Tved, 7kx (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1978
Bebyggelsesprocent12%

Areal

Grundareal1.981 m²
Bygningsareal104 m²
Beboelsesareal183 m²
Areal af udnyttet tagetage79 m²
Areal af kælder56 m²

Ved hjælp af Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Avernakøvej 39, 5700 Svendborg. Se ejendommens sidste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Avernakøvej 39, 5700 Svendborg finder du ejendommen. I 1978 blev ejendommen opført og har i dag et bygningsareal på 104 m² på en 1.981 m² stor grund. Den sidste transaktion fandt sted den 11. marts 2020, hvor en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 2,41 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,69 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,03 mio. kr.

Fakta om Avernakøvej 39, 5700 Svendborg

Villaen ligger placeret på Avernakøvej 39, 5700 Svendborg og har et samlet bygningsareal á 104 m². Den primære bygning er bygget i 1978 og er beliggende på en 1.981 m² stor grund. Ejendommen har 7 værelser og har et BBR-areal på 183 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er desuden ekstra arealer, der samlet set udgør 135 m² (udnyttet tagetage 79 m², kælder 56 m²). Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den primære bygning blev senest i 2018 tildelt et energimærke C. Ejendommens primære anvendelse er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 18.022 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 11. marts 2020, hvor værdiansættelsen på villaen var 2,41 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 10.104 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 2,69 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,03 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Avernakøvej 39, 5700 Svendborg.

Enhedens BBR-areal er 183 m² på Avernakøvej 39, 5700 Svendborg.

Den primære bygning blev bygget i 1978 på Avernakøvej 39, 5700 Svendborg.

Prisen var 2,41 mio. kr., da Avernakøvej 39, 5700 Svendborg senest blev handlet i 2020.

2,69 mio. kr. er vurdering på Avernakøvej 39, 5700 Svendborg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis