Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE1446967ESR707-113647

Auningkærvej 2

8963 Auning
Norddjurs Auning By, Auning, 4be (Landzone) Stuehus til landbrugsejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1914
Bebyggelsesprocent2%

Areal

Grundareal30.512 m²
Bygningsareal105 m²
Beboelsesareal135 m²
Areal af udnyttet tagetage352 m²

Gennem Resights kan du få alle oplysninger om grunden på Auningkærvej 2, Auning Mark, 8963 Auning. Se grundens seneste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Grunden er placeret på Auningkærvej 2, Auning Mark, 8963 Auning. Grunden er et samlet areal på 30.512 m². Den 7. oktober 2025 fandt den seneste handel sted, da JS Boligudlejning ApS sikrede sig grunden i en almindelig fri handel til en værdi á 1,9 mio. kr. Grunden er af det offentlige vurderet til 2,4 mio. kr., hvoraf grunden udgør 602.600 kr.

Fakta om Auningkærvej 2, Auning Mark, 8963 Auning

Industrigrunden er placeret på Auningkærvej 2, Auning Mark, 8963 Auning og består af seks bygninger på 105 m² fordelt på en beboelsesenhed. Grunden udgør 30.512 m².

Egenskaber

Den primære bygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af metal. Hovedbygningen blev senest i 2024 tildelt et energimærke F. Grunden anvendes hovedsageligt til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 4.470 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 7. oktober 2025, hvor værdiansættelsen af grunden var 1,9 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor JS Boligudlejning ApS købte grunden af Enghavegaard I/S. Det giver en kvadratmeterpris på 3.639 kr. Industrigrunden er af det offentlige vurderet til 2,4 mio. kr., hvoraf grunden udgør 602.600 kr.

Ejerinfo

Grunden er officielt ejet af JS Boligudlejning ApS, der primært beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Jacob Bille Skipper er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer grunden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industrigrunden er der to led. Den officielle ejer besidder i alt 23 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 51,1 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Ole Bartholin Jensen, der også opererer som administrerende direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Jacob Bille Skipper i alt 38 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

JS Boligudlejning ApS ejer Auningkærvej 2, Auning Mark, 8963 Auning.

Grundarealet er 30.512 m² på Auningkærvej 2, Auning Mark, 8963 Auning.

Den primære bygning blev bygget i 1914 på Auningkærvej 2, Auning Mark, 8963 Auning.

Prisen var 1,9 mio. kr., da Auningkærvej 2, Auning Mark, 8963 Auning senest blev handlet i 2025.

2,4 mio. kr. er vurdering på Auningkærvej 2, Auning Mark, 8963 Auning.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis