Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE3042819ESR479-198211

Assensvej 187

5771 Stenstrup
Svendborg Stenstrup By, Stenstrup, 8u (Landzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1903
Bebyggelsesprocent40%

Areal

Grundareal780 m²
Bygningsareal199 m²
Beboelsesareal247 m²
Areal af udnyttet tagetage110 m²

Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Assensvej 187, 5771 Stenstrup. Undersøg ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Assensvej 187, 5771 Stenstrup kan du finde ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal á 199 m² og blev konstrueret i 1903 på en 780 m² stor grund. Den seneste transaktion fandt sted den 29. januar 2016, hvor en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,15 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,67 mio. kr., hvoraf grunden udgør 317.000 kr.

Fakta om Assensvej 187, 5771 Stenstrup

Villaen har et samlet bygningsareal på 199 m² og ligger på Assensvej 187, 5771 Stenstrup. Bygningen, der er bygget i 1903, blev senest moderniseret i 1986 og er beliggende på en 780 m² stor grund. Ejendommen har 9 værelser og har et BBR-areal på 247 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Der er desuden en udnyttet tagetage, der består af 110 m². Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den primære anvendelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 4.501 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 29. januar 2016, hvor værdiansættelsen på villaen var 1,15 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 3.721 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,67 mio. kr., hvoraf grunden udgør 317.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Assensvej 187, 5771 Stenstrup.

Enhedens BBR-areal er 247 m² på Assensvej 187, 5771 Stenstrup.

Den primære bygning blev opført i 1903 på Assensvej 187, 5771 Stenstrup.

Prisen var 1,15 mio. kr., da Assensvej 187, 5771 Stenstrup senest blev handlet i 2016.

1,67 mio. kr. er vurdering på Assensvej 187, 5771 Stenstrup.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis