Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE271908ESR306-010883

Asnæs Centret 28C

4550 Asnæs
Odsherred Asnæs By, Asnæs, 2x (Byzone) Detailhandel
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1990

Areal

Erhvervsareal622 m²

Få alle oplysninger om Asnæs Centret 28C, 4550 Asnæs på Resights. Se ejendommens seneste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Asnæs Centret 28C, 4550 Asnæs. Den 23. december 2019 fandt den seneste transaktion sted, da D.M.H. & P. A/S sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 4,4 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 5,15 mio. kr., hvoraf grunden udgør 384.900 kr.

Fakta om Asnæs Centret 28C, 4550 Asnæs

Enheden er beliggende på Asnæs Centret 28C, 4550 Asnæs.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 3 etager. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Ejendommen benyttes primært til handel og/eller kontor. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 13.087 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 23. december 2019, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 4,4 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor D.M.H. & P. A/S købte ejendommen af DAMBORG EJENDOMME ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 7.073 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 5,15 mio. kr., hvoraf grunden udgør 384.900 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af D.M.H. & P. A/S, der fortrinsvist beskæftiger sig med engroshandel med beklædning, mens Flemming Kjersner er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 80,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der et led. Den officielle ejer besidder i alt ni ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 13,8 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Flemming Kjersner, der også opererer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Flemming Kjersner i alt 14 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

D.M.H. & P. A/S ejer Asnæs Centret 28C, 4550 Asnæs.

Den primære bygning blev opført i 1990 på Asnæs Centret 28C, 4550 Asnæs.

Prisen var 4,4 mio. kr., da Asnæs Centret 28C, 4550 Asnæs senest blev handlet i 2019.

5,15 mio. kr. er vurdering på Asnæs Centret 28C, 4550 Asnæs.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis