Søg efter ejendom
Find en specifik ejendom via søgefunktionen, eller brug
kommunerne nedenfor.
BFE: 337280
ESR: 751786735

Anholtsgade 4

8000 Aarhus C
Aarhus Kommune: Århus Bygrunde, 998a (Byzone)
Ejerlejlighed: Enhed til kontor
Satellitbillede af ejendommen på Anholtsgade 4, 8000 Aarhus C

Ved hjælp af Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Anholtsgade 4, 8000 Aarhus C. Se ejendommens sidste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er lokaliseret på Anholtsgade 4, 8000 Aarhus C. Den 1. september 2006 fandt den seneste transaktion sted, da MODTRYK ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 4,37 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 4,6 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,21 mio. kr.

Fakta om Anholtsgade 4, 8000 Aarhus C

Enheden er placeret på Anholtsgade 4, 8000 Aarhus C.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 3 etager. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Ejendommens primære benyttelse er til handel og/eller kontor. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 40.634 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Prisen var 4,37 mio. kr. i den seneste tinglyste transaktion d. 1. september 2006. Det giver en kvadratmeterpris på 6.267 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 4,6 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,21 mio. kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af MODTRYK ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med udgivelse af bøger, mens Ilse Christine Nørr er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel i intervallet 20,000 %-25,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer har i alt én ejendom i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 20,4 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Malene Schioldan, der agerer som administrerende direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Ilse Christine Nørr i alt tre ejendomme i porteføljen.

Hvem ejer Anholtsgade 4, 8000 Aarhus C?

MODTRYK ApS ejer Anholtsgade 4, 8000 Aarhus C.

Hvornår blev Anholtsgade 4, 8000 Aarhus C bygget?

Den primære bygning blev bygget i 1930 på Anholtsgade 4, 8000 Aarhus C.

Hvad er Anholtsgade 4, 8000 Aarhus C værd?

Prisen var 4,37 mio. kr., da Anholtsgade 4, 8000 Aarhus C senest blev handlet i 2006.

Hvad er Anholtsgade 4, 8000 Aarhus C vurderet til?

4,6 mio. kr. er vurdering på Anholtsgade 4, 8000 Aarhus C.

Foreløbig vurdering
4.600.000 DKK
Ejendomsværdi tidligere 2020
B
Opførselsår
1930
Bebyggelsesprocent
-
Bygningsareal (0 bygninger)
0 m²
Beboelsesareal (0 enheder)
0 m²
Erhvervsareal (1 enhed)
698 m²

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis
Har du brug for flere informationer?