Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE4381445ESR630-027285

Ammitsbølvej 10

7100 Vejle
Vejle Ødsted By, Ødsted, 11t (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1901
Bebyggelsesprocent48%

Areal

Grundareal630 m²
Bygningsareal172 m²
Beboelsesareal248 m²
Areal af udnyttet tagetage48 m²
Areal af kælder28 m²

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Ammitsbølvej 10, Ødsted, 7100 Vejle. Se ejendommens seneste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Ammitsbølvej 10, Ødsted, 7100 Vejle ligger ejendommen. I 1901 blev ejendommen opført og har i dag et bygningsareal på 172 m² på en 630 m² stor grund. Den 15. december 2016 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,15 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,63 mio. kr., hvoraf grunden udgør 357.000 kr.

Fakta om Ammitsbølvej 10, Ødsted, 7100 Vejle

Villaen ligger placeret på Ammitsbølvej 10, Ødsted, 7100 Vejle og har et samlet bygningsareal på 172 m². Den primære bygning, der er opført i 1901, blev senest istandsat i 1973 og befinder sig på en 630 m² stor grund. Ejendommen har 10 værelser og har et BBR-areal på 248 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er desuden ekstra arealer, der samlet set udgør 76 m² (udnyttet tagetage 48 m², kælder 28 m²). Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Ejendommens primære benyttelse er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 7.784 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 15. december 2016, hvor værdiansættelsen på villaen var 1,15 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 3.820 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,63 mio. kr., hvoraf grunden udgør 357.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Ammitsbølvej 10, Ødsted, 7100 Vejle.

Enhedens BBR-areal er 248 m² på Ammitsbølvej 10, Ødsted, 7100 Vejle.

Den primære bygning blev bygget i 1901 på Ammitsbølvej 10, Ødsted, 7100 Vejle.

Prisen var 1,15 mio. kr., da Ammitsbølvej 10, Ødsted, 7100 Vejle senest blev handlet i 2016.

1,63 mio. kr. er vurdering på Ammitsbølvej 10, Ødsted, 7100 Vejle.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis