kommunerne nedenfor.
Amerikavej 15
1756 København VResights giver dig alle informationer om ejendommen på Amerikavej 15, 1756 København V. Se ejendommens sidste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.
På Amerikavej 15, 1756 København V ligger ejendommen. Den 1. januar 2026 fandt den seneste handel sted, da LP Amerikavej K/S sikrede sig ejendommen i en interessesammenfald til en værdi á 184 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 8,7 mio. kr., hvoraf grunden udgør 3,55 mio. kr.
Fakta om Amerikavej 15, 1756 København V
Industriejendommen er beliggende på Amerikavej 15, 1756 København V.
Egenskaber
Adressens primære bygning er bygget i 5 etager. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med lille hældning. Ejendommen anvendes primært til handel og/eller kontor. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 170.903 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 1. januar 2026, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 184 mio. kr. i en interessesammenfald, hvor LP Amerikavej K/S købte ejendommen af LP Erhvervsejendomme P/S. Det giver en kvadratmeterpris på 11.624 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 8,7 mio. kr., hvoraf grunden udgør 3,55 mio. kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af LP Amerikavej K/S, der først og fremmest beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens LÆGERNES PENSION - pensionskassen for læger er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer har i alt to ejendomme i porteføljen. Firmaets primære kontaktperson er LP ALTERNATIVE INVESTMENTS KOMPLEMENTAR ApS, der også agerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har LÆGERNES PENSION - pensionskassen for læger i alt 638 ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Amerikavej 15, 1756 København V?
LP Amerikavej K/S ejer Amerikavej 15, 1756 København V.
Hvornår blev Amerikavej 15, 1756 København V bygget?
Den primære bygning blev opført i 1959 på Amerikavej 15, 1756 København V.
Hvad er Amerikavej 15, 1756 København V's værdi?
Prisen var 184 mio. kr., da Amerikavej 15, 1756 København V senest blev handlet i 2026.
Hvad er Amerikavej 15, 1756 København V vurderet til?
8,7 mio. kr. er vurdering på Amerikavej 15, 1756 København V.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.