Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Amerikakajen 11B, 4220 Korsør. Undersøg ejendommens seneste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
På Amerikakajen 11B, 4220 Korsør ligger ejendommen.
Fakta om Amerikakajen 11B, 4220 Korsør
Industriejendommen er beliggende på Amerikakajen 11B, 4220 Korsør og består af fire bygninger med et samlet bygningsareal på 1.758 m² udgjort af fire erhvervsenheder.
Egenskaber
Adressens primære bygning er bygget i 2 etager. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af "andet materiale" mens tagmaterialet består af "andet materiale". Den hovedsagelige anvendelse af ejendommen er til industri. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 0 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 3,85 mio. kr.
Ejerinfo
Ejendommen er ejet af DANSK LANDBRUGS GROVVARESELSKAB A.M.B.A., der primært beskæftiger sig med fremstilling af færdige foderblandinger til landbrugsdyr. Ejeren har i alt 523 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 15,91 mia. kr. Firmaets primære kontaktperson er Peter Giørtz-Carlsen, der også opererer som administrerende direktør.
Ofte stillede spørgsmål
DANSK LANDBRUGS GROVVARESELSKAB A.M.B.A. ejer Amerikakajen 11B, 4220 Korsør.
Den primære bygning blev opført i 1949 på Amerikakajen 11B, 4220 Korsør.
3,85 mio. kr. er vurdering på Amerikakajen 11B, 4220 Korsør.