Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE7517866ESR561-208573

Ambolten 4

6715 Esbjerg N
Esbjerg Gjesing By, Bryndum, 15hu (Byzone) Lager
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1974
Bebyggelsesprocent31%

Areal

Grundareal13.652 m²
Bygningsareal4.188 m²
Erhvervsareal4.188 m²

Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Ambolten 4, Tarp, 6715 Esbjerg N. Undersøg ejendommens sidste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Ambolten 4, Tarp, 6715 Esbjerg N finder du ejendommen. I 1974 blev ejendommen konstrueret med et bygningsareal på 4.188 m² på en 13.652 m² stor grund. Den 1. juli 2006 fandt den seneste transaktion sted, da AKUDIM EJENDOMME ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 5,8 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 8,05 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,18 mio. kr.

Fakta om Ambolten 4, Tarp, 6715 Esbjerg N

Industriejendommen er placeret på Ambolten 4, Tarp, 6715 Esbjerg N og består af én bygning på 4.188 m² fordelt på én erhvervsenhed. Bygningen, der er opført i 1974, blev senest renoveret i 2006 og liggende på en 13.652 m² stor grund, der er fordelt på to jordstykker.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 2 plan. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af metal, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommen anvendes hovedsageligt til handel og/eller kontor. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 26.494 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Værdiansættelsen var 5,8 mio. kr. i den seneste tinglyste handel d. 1. juli 2006. Det giver en kvadratmeterpris på 1.384 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 8,05 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,18 mio. kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af AKUDIM EJENDOMME ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Anders Novrup er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt én ejendom i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 7,3 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Anders Novrup, der opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Anders Novrup i alt to ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

AKUDIM EJENDOMME ApS ejer Ambolten 4, Tarp, 6715 Esbjerg N.

Ejendommens BBR-areal er 4.188 m² på Ambolten 4, Tarp, 6715 Esbjerg N.

Den primære bygning blev opført i 1974 på Ambolten 4, Tarp, 6715 Esbjerg N.

Prisen var 5,8 mio. kr., da Ambolten 4, Tarp, 6715 Esbjerg N senest blev handlet i 2006.

8,05 mio. kr. er vurdering på Ambolten 4, Tarp, 6715 Esbjerg N.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis