Resights giver dig alle oplysninger om lejligheden på Amagerfælledvej 132, 1. mf, 2300 København S. Undersøg lejlighedens seneste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
Lejligheden er lokaliseret på Amagerfælledvej 132, 1. mf, 2300 København S. Den 9. februar 2026 fandt den seneste transaktion sted, da E.J.K Ejendomme ApS erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 4,44 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 3,03 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,41 mio. kr.
Fakta om Amagerfælledvej 132, 1. mf, 2300 København S
Ejerlejligheden ligger på Amagerfælledvej 132, 1. mf, 2300 København S. Lejligheden har 2 værelser og har et BBR-areal på 72 m², hvoraf 67 m² er tinglyst.
Egenskaber
Adressens primære bygning er bygget i 8 plan. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af betonelementer, mens tagmaterialet består af tagpap med lille hældning. Den hovedsagelige anvendelse af lejligheden er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 8.690 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 9. februar 2026, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 4,44 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor E.J.K Ejendomme ApS købte lejligheden af Heimstaden Schades Have ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 61.666 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 3,03 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,41 mio. kr.
Ejerinfo
Lejligheden er officielt ejet af E.J.K Ejendomme ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Elias Jelert Kristensen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer har i alt én ejendom i porteføljen. Firmaets primære kontaktperson er Mads Kibsgaard, der også fungerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Elias Jelert Kristensen i alt to ejendomme i porteføljen.
Ofte stillede spørgsmål
E.J.K Ejendomme ApS ejer Amagerfælledvej 132, 1. mf, 2300 København S.
Den primære bygning blev opført i 2018 på Amagerfælledvej 132, 1. mf, 2300 København S.
Prisen var 4,44 mio. kr., da Amagerfælledvej 132, 1. mf, 2300 København S senest blev handlet i 2026.
3,03 mio. kr. er vurdering på Amagerfælledvej 132, 1. mf, 2300 København S.