Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE4386481ESR621-181254

Alpedalsvej 40

6000 Kolding
Kolding Harte By, Harte, 4ak (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1977
Bebyggelsesprocent12%

Areal

Grundareal990 m²
Bygningsareal114 m²
Beboelsesareal114 m²

Få alle informationer om Alpedalsvej 40, 6000 Kolding på Resights. Se ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Alpedalsvej 40, 6000 Kolding ligger ejendommen. I 1977 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal på 114 m² på en 990 m² stor grund. Den sidste transaktion fandt sted den 17. december 2010, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen via en familieoverdragelse til en værdi á 1,4 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,31 mio. kr., hvoraf grunden udgør 693.000 kr.

Fakta om Alpedalsvej 40, 6000 Kolding

Villaen har et samlet bygningsareal á 114 m² og ligger på Alpedalsvej 40, 6000 Kolding. Den primære bygning er bygget i 1977 og er lokaliseret på en 990 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 114 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Ejendommen benyttes primært til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 12.218 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 17. december 2010, hvor værdiansættelsen på villaen var 1,4 mio. kr. i en familieoverdragelse, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 12.280 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,31 mio. kr., hvoraf grunden udgør 693.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Alpedalsvej 40, 6000 Kolding.

Enhedens BBR-areal er 114 m² på Alpedalsvej 40, 6000 Kolding.

Den primære bygning blev bygget i 1977 på Alpedalsvej 40, 6000 Kolding.

Prisen var 1,4 mio. kr., da Alpedalsvej 40, 6000 Kolding senest blev handlet i 2010.

1,31 mio. kr. er vurdering på Alpedalsvej 40, 6000 Kolding.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis