Gennem Resights kan du få alle oplysninger om ejendommen på Alfehøjvej 2A, Fensmark, 4684 Holmegaard. Se ejendommens seneste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen ligger på Alfehøjvej 2A, Fensmark, 4684 Holmegaard. Ejendommen har et bygningsareal á 480 m² og blev opført i 2024 på en 2.920 m² stor grund. Den seneste transaktion fandt sted den 15. marts 2018, hvor Hauge-Husene ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,02 mio. kr., hvoraf grunden udgør 787.000 kr.
Fakta om Alfehøjvej 2A, Fensmark, 4684 Holmegaard
Villaen ligger på Alfehøjvej 2A, Fensmark, 4684 Holmegaard og har et samlet bygningsareal á 480 m². Den primære bygning er opført i 2024 og ligger på en 2.920 m² stor grund. Ejendommen har 14 værelser og har et BBR-areal på 480 m², hvoraf det hele er tinglyst.
Egenskaber
Ejendommen er bygget i ét plan. Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Hovedbygningen fik senest i 2024 tildelt et energimærke A2015. Ejendommens hovedsagelige benyttelse er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 13.888 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 15. marts 2018, hvor værdiansættelsen var 1 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Hauge-Husene ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 2.083 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,02 mio. kr., hvoraf grunden udgør 787.000 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af Hauge-Husene ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Claus Hauge er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til villaen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt én ejendom i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 11 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Claus Hauge, der opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Claus Hauge i alt syv ejendomme i porteføljen.
Ofte stillede spørgsmål
Hauge-Husene ApS ejer Alfehøjvej 2A, Fensmark, 4684 Holmegaard.
Enhedens BBR-areal er 480 m² på Alfehøjvej 2A, Fensmark, 4684 Holmegaard.
Den primære bygning blev bygget i 2024 på Alfehøjvej 2A, Fensmark, 4684 Holmegaard.
Prisen var 1 mio. kr., da Alfehøjvej 2A, Fensmark, 4684 Holmegaard senest blev handlet i 2018.
1,02 mio. kr. er vurdering på Alfehøjvej 2A, Fensmark, 4684 Holmegaard.