Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE4241275ESR751-005091

Ajstrupvej 19

8340 Malling
Aarhus Malling By, Malling, 3n (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1896
Bebyggelsesprocent44%

Areal

Grundareal272 m²
Bygningsareal65 m²
Beboelsesareal119 m²
Areal af udnyttet tagetage54 m²

Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Ajstrupvej 19, 8340 Malling. Undersøg ejendommens seneste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er lokaliseret på Ajstrupvej 19, 8340 Malling. Ejendommen har et bygningsareal på 65 m² og blev konstrueret i 1896 på en 272 m² stor grund. Den seneste handel fandt sted den 14. maj 2014, hvor en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,59 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,73 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,48 mio. kr.

Fakta om Ajstrupvej 19, 8340 Malling

Villaen er placeret på Ajstrupvej 19, 8340 Malling og har et samlet bygningsareal á 65 m². Hovedbygningen, der er bygget i 1896, blev senest moderniseret i 2018 og er beliggende på en 272 m² stor grund. Ejendommen har 4 værelser og har et BBR-areal på 119 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er i øvrigt en udnyttet tagetage, der er 54 m². I forhold til villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Ejendommen benyttes primært til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 10.788 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 14. maj 2014, hvor værdiansættelsen på villaen var 1,59 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 13.361 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 2,73 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,48 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Ajstrupvej 19, 8340 Malling.

Enhedens BBR-areal er 119 m² på Ajstrupvej 19, 8340 Malling.

Den primære bygning blev opført i 1896 på Ajstrupvej 19, 8340 Malling.

Prisen var 1,59 mio. kr., da Ajstrupvej 19, 8340 Malling senest blev handlet i 2014.

2,73 mio. kr. er vurdering på Ajstrupvej 19, 8340 Malling.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis