Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE7129994ESR510-002975

Ahornvej 27

6100 Haderslev
Haderslev Haderslev, 3283 (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1957
Bebyggelsesprocent37%

Areal

Grundareal714 m²
Bygningsareal102 m²
Beboelsesareal161 m²
Areal af udnyttet tagetage59 m²
Areal af kælder102 m²

Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Ahornvej 27, 6100 Haderslev. Undersøg ejendommens sidste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er placeret på Ahornvej 27, 6100 Haderslev. I 1957 blev ejendommen opført og har i dag et bygningsareal á 102 m² på en 714 m² stor grund. Den 20. december 1990 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 575.000 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,34 mio. kr., hvoraf grunden udgør 816.000 kr.

Fakta om Ahornvej 27, 6100 Haderslev

Villaen ligger placeret på Ahornvej 27, 6100 Haderslev og har et samlet bygningsareal på 102 m². Den primære bygning, der er opført i 1957, blev senest ombygget i 2004 og er beliggende på en 714 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 5 værelser og har et BBR-areal på 161 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er i øvrigt ekstra arealer, der samlet set udgør 161 m² (udnyttet tagetage 59 m², kælder 102 m²). I forhold til villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Ejendommen benyttes hovedsageligt til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 6.833 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste transaktion er fra d. 20. december 1990, hvor værdiansættelsen var 575.000 kr. Det giver en kvadratmeterpris på 2.186 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 2,34 mio. kr., hvoraf grunden udgør 816.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Ahornvej 27, 6100 Haderslev.

Enhedens BBR-areal er 161 m² på Ahornvej 27, 6100 Haderslev.

Den primære bygning blev bygget i 1957 på Ahornvej 27, 6100 Haderslev.

Prisen var 575.000 kr., da Ahornvej 27, 6100 Haderslev senest blev handlet i 1990.

2,34 mio. kr. er vurdering på Ahornvej 27, 6100 Haderslev.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis