Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE5271129ESR580-006533

Ahlefeldtvej 26

6200 Aabenraa
Aabenraa Søgård, Kliplev, 344 (Landzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1973
Bebyggelsesprocent27%

Areal

Grundareal872 m²
Bygningsareal204 m²
Beboelsesareal204 m²
Areal af kælder142 m²

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Ahlefeldtvej 26, Søgaard, 6200 Aabenraa. Se ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Ahlefeldtvej 26, Søgaard, 6200 Aabenraa. Ejendommen har et bygningsareal på 204 m² og blev konstrueret i 1973 på en 872 m² stor grund. Den sidste transaktion fandt sted den 13. juni 2017, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,47 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,34 mio. kr., hvoraf grunden udgør 226.000 kr.

Fakta om Ahlefeldtvej 26, Søgaard, 6200 Aabenraa

Villaen er beliggende på Ahlefeldtvej 26, Søgaard, 6200 Aabenraa og har et samlet bygningsareal på 204 m². Den primære bygning er bygget i 1973 og befinder sig på en 872 m² stor grund. Ejendommen har 7 værelser og har et BBR-areal på 204 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er desuden en udnyttet tagetage, der består af 0 m². Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af metal. Den primære bygning fik senest i 2017 tildelt et energimærke E. Den hovedsagelige anvendelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 2.419 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 13. juni 2017, hvor værdiansættelsen på villaen var 1,47 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 6.171 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,34 mio. kr., hvoraf grunden udgør 226.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Ahlefeldtvej 26, Søgaard, 6200 Aabenraa.

Enhedens BBR-areal er 204 m² på Ahlefeldtvej 26, Søgaard, 6200 Aabenraa.

Den primære bygning blev opført i 1973 på Ahlefeldtvej 26, Søgaard, 6200 Aabenraa.

Prisen var 1,47 mio. kr., da Ahlefeldtvej 26, Søgaard, 6200 Aabenraa senest blev handlet i 2017.

1,34 mio. kr. er vurdering på Ahlefeldtvej 26, Søgaard, 6200 Aabenraa.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis