Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE179203ESR101-679128

Åhaven 85, 2 th

2500 Valby
København Vigerslev, København, 2025 (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1940

Areal

Beboelsesareal58 m²

Resights giver dig alle oplysninger om lejligheden på Åhaven 85, 2. th, 2500 Valby. Se lejlighedens sidste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Åhaven 85, 2. th, 2500 Valby finder du lejligheden. Den seneste handel fandt sted den 22. december 2017, hvor Emma Properties K/S sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 36,3 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 1,63 mio. kr., hvoraf grunden udgør 969.000 kr.

Fakta om Åhaven 85, 2. th, 2500 Valby

Ejerlejligheden er placeret på Åhaven 85, 2. th, 2500 Valby. Lejligheden har 2 værelser og har et BBR-areal på 58 m², hvoraf 52 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 3 plan. Kigger man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Lejligheden anvendes hovedsageligt til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 5.216 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 22. december 2017, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 36,3 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Emma Properties K/S købte lejligheden af PETUNIA ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 37.307 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 1,63 mio. kr., hvoraf grunden udgør 969.000 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af Emma Properties K/S, der hovedsageligt beskæftiger sig med ikke-finansielle holdingselskaber, mens Emma Holdings S.à r.l. er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der et led. Den officielle ejer besidder i alt 43 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 69,9 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Elsa ApS, der også opererer som direktør.

Ofte stillede spørgsmål

Emma Properties K/S ejer Åhaven 85, 2. th, 2500 Valby.

Den primære bygning blev bygget i 1940 på Åhaven 85, 2. th, 2500 Valby.

Prisen var 36,3 mio. kr., da Åhaven 85, 2. th, 2500 Valby senest blev handlet i 2017.

1,63 mio. kr. er vurdering på Åhaven 85, 2. th, 2500 Valby.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis