Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE4456759ESR657-191108

Agerbjerg 77

7400 Herning
Herning Snejbjerg By, Snejbjerg, 4al (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1976
Bebyggelsesprocent27%

Areal

Grundareal963 m²
Bygningsareal137 m²
Beboelsesareal262 m²
Areal af udnyttet tagetage125 m²

Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Agerbjerg 77, Snejbjerg, 7400 Herning. Undersøg ejendommens sidste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er lokaliseret på Agerbjerg 77, Snejbjerg, 7400 Herning. I 1976 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal á 137 m² på en 963 m² stor grund. Den seneste transaktion fandt sted den 22. januar 2024, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,84 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,78 mio. kr., hvoraf grunden udgør 714.000 kr.

Fakta om Agerbjerg 77, Snejbjerg, 7400 Herning

Villaen er beliggende på Agerbjerg 77, Snejbjerg, 7400 Herning og har et samlet bygningsareal på 137 m². Den primære bygning, der er opført i 1976, blev senest moderniseret i 2002 og ligger på en 963 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 8 værelser og har et BBR-areal på 262 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er derudover en udnyttet tagetage, der består af 125 m². Ser man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Den primære bygning fik senest i 2024 tildelt et energimærke C. Ejendommen benyttes primært til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 8.824 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 22. januar 2024, hvor værdiansættelsen på villaen var 1,84 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 7.022 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 2,78 mio. kr., hvoraf grunden udgør 714.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Agerbjerg 77, Snejbjerg, 7400 Herning.

Enhedens BBR-areal er 262 m² på Agerbjerg 77, Snejbjerg, 7400 Herning.

Den primære bygning blev opført i 1976 på Agerbjerg 77, Snejbjerg, 7400 Herning.

Prisen var 1,84 mio. kr., da Agerbjerg 77, Snejbjerg, 7400 Herning senest blev handlet i 2024.

2,78 mio. kr. er vurdering på Agerbjerg 77, Snejbjerg, 7400 Herning.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis