Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2211177ESR265-198399

Åfløjen 8

4130 Viby Sjælland
Roskilde Dåstrup By, Dåstrup, 6bx (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1975
Bebyggelsesprocent21%

Areal

Grundareal711 m²
Bygningsareal136 m²
Beboelsesareal110 m²

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Åfløjen 8, Dåstrup, 4130 Viby Sjælland. Se ejendommens sidste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er lokaliseret på Åfløjen 8, Dåstrup, 4130 Viby Sjælland. Ejendommen har et bygningsareal á 136 m² og blev konstrueret i 1975 på en 711 m² stor grund. Den 1. september 2010 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,6 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,04 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,29 mio. kr.

Fakta om Åfløjen 8, Dåstrup, 4130 Viby Sjælland

Villaen er placeret på Åfløjen 8, Dåstrup, 4130 Viby Sjælland og har et samlet bygningsareal á 136 m². Hovedbygningen er bygget i 1975 og er beliggende på en 711 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 110 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommen benyttes primært til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 15.894 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 1. september 2010, hvor værdiansættelsen på villaen var 1,6 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 10.958 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 2,04 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,29 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Åfløjen 8, Dåstrup, 4130 Viby Sjælland.

Enhedens BBR-areal er 110 m² på Åfløjen 8, Dåstrup, 4130 Viby Sjælland.

Den primære bygning blev bygget i 1975 på Åfløjen 8, Dåstrup, 4130 Viby Sjælland.

Prisen var 1,6 mio. kr., da Åfløjen 8, Dåstrup, 4130 Viby Sjælland senest blev handlet i 2010.

2,04 mio. kr. er vurdering på Åfløjen 8, Dåstrup, 4130 Viby Sjælland.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis