Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE5477382ESR430-003116

Adelgade 23

5600 Faaborg
Faaborg-Midtfyn Faaborg Bygrunde, 256 (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1804
Bebyggelsesprocent90%

Areal

Grundareal100 m²
Bygningsareal66 m²
Beboelsesareal74 m²
Areal af udnyttet tagetage24 m²

Gennem Resights kan du få alle oplysninger om ejendommen på Adelgade 23, 5600 Faaborg. Se ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Adelgade 23, 5600 Faaborg. Ejendommen har et bygningsareal på 66 m² og blev konstrueret i 1804 på en 100 m² stor grund. Den 25. juni 2001 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 600.000 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,03 mio. kr., hvoraf grunden udgør 478.000 kr.

Fakta om Adelgade 23, 5600 Faaborg

Villaen er placeret på Adelgade 23, 5600 Faaborg og har et samlet bygningsareal på 66 m². Bygningen, der er bygget i 1804, blev senest moderniseret i 2007 og er beliggende på en 100 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 74 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Der er derudover en udnyttet tagetage, der består af 24 m². Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den hovedsagelige benyttelse af ejendommen er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 3.763 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 25. juni 2001, hvor værdiansættelsen på villaen var 600.000 kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 6.666 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,03 mio. kr., hvoraf grunden udgør 478.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Adelgade 23, 5600 Faaborg.

Enhedens BBR-areal er 74 m² på Adelgade 23, 5600 Faaborg.

Den primære bygning blev opført i 1804 på Adelgade 23, 5600 Faaborg.

Prisen var 600.000 kr., da Adelgade 23, 5600 Faaborg senest blev handlet i 2001.

1,03 mio. kr. er vurdering på Adelgade 23, 5600 Faaborg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis