Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE5642909ESR615-000450

Adelgade 19

8700 Horsens
Horsens Horsens Markjorder, 86aa (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1955
Bebyggelsesprocent71%

Areal

Grundareal300 m²
Bygningsareal208 m²
Beboelsesareal208 m²
Areal af kælder104 m²

Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Adelgade 19, 8700 Horsens. Se ejendommens seneste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Adelgade 19, 8700 Horsens finder du ejendommen. I 1955 blev ejendommen konstrueret med et bygningsareal á 208 m² på en 300 m² stor grund. Den 29. juli 2025 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,5 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,33 mio. kr., hvoraf grunden udgør 830.000 kr.

Fakta om Adelgade 19, 8700 Horsens

Beboelsesejendommen er placeret på Adelgade 19, 8700 Horsens og består af to bygninger med et samlet bygningsareal på 208 m² udgjort af to beboelsesenheder. Den primære bygning er bygget i 1955 og er beliggende på en 300 m² stor grund.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 2 plan. Der er i øvrigt en udnyttet kælder på 104 m². Bygningens ydervægsmateriale er bygget af letbetonsten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den primære bygning fik senest i 2025 tildelt et energimærke D. Ejendommen benyttes primært til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 5.412 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 29. juli 2025, hvor værdiansættelsen på beboelsesejendommen var 1,5 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 7.009 kr. Beboelsesejendommen er af det offentlige vurderet til 2,33 mio. kr., hvoraf grunden udgør 830.000 kr.

Ejerinfo

Beboelsesejendommen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Adelgade 19, 8700 Horsens.

Ejendommens BBR-areal er 208 m² på Adelgade 19, 8700 Horsens.

Den primære bygning blev bygget i 1955 på Adelgade 19, 8700 Horsens.

Prisen var 1,5 mio. kr., da Adelgade 19, 8700 Horsens senest blev handlet i 2025.

2,33 mio. kr. er vurdering på Adelgade 19, 8700 Horsens.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis