Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE368173ESR746-019822

Adelgade 132, 3

8660 Skanderborg
Skanderborg Skanderborg Markjorder, 108n (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1909

Areal

Beboelsesareal97 m²

Ved hjælp af Resights kan du få alle oplysninger om lejligheden på Adelgade 132, 3., 8660 Skanderborg. Se lejlighedens seneste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden er placeret på Adelgade 132, 3., 8660 Skanderborg. Den seneste handel fandt sted den 1. maj 2008, hvor Admincom A/S sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 3,1 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 2,11 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,11 mio. kr.

Fakta om Adelgade 132, 3., 8660 Skanderborg

Ejerlejligheden er placeret på Adelgade 132, 3., 8660 Skanderborg. Lejligheden har 4 værelser og har et BBR-areal på 97 m², mens det tinglyste areal udgør 88 m².

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 3 plan. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Lejlighedens hovedsagelige anvendelse er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 6.429 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. maj 2008, hvor værdiansættelsen var 3,1 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Admincom A/S købte lejligheden af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 32.000 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 2,11 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,11 mio. kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af Admincom A/S, der primært beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Lars Kromand er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer har i alt 21 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 249 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Lars Kromand, der også opererer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Lars Kromand i alt 129 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Admincom A/S ejer Adelgade 132, 3., 8660 Skanderborg.

Den primære bygning blev opført i 1909 på Adelgade 132, 3., 8660 Skanderborg.

Prisen var 3,1 mio. kr., da Adelgade 132, 3., 8660 Skanderborg senest blev handlet i 2008.

2,11 mio. kr. er vurdering på Adelgade 132, 3., 8660 Skanderborg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis