Få alle oplysninger om Ådalen 8, st. 2, 6600 Vejen på Resights. Undersøg lejlighedens sidste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.
Lejligheden ligger på Ådalen 8, st. 2, 6600 Vejen. Den seneste transaktion fandt sted den 1. juli 2014, hvor OXDAL EJENDOMME A/S erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 8,75 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 1,83 mio. kr., hvoraf grunden udgør 408.000 kr.
Fakta om Ådalen 8, st. 2, 6600 Vejen
Ejerlejligheden ligger på Ådalen 8, st. 2, 6600 Vejen. Lejligheden fordeler sig på 3 værelser og har et BBR-areal på 133 m², hvoraf 122 m² er tinglyst.
Egenskaber
Adressens hovedbygning er bygget i 3 etager. Kigger man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Lejlighedens hovedsagelige anvendelse er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 3.327 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 1. juli 2014, hvor værdiansættelsen var 8,75 mio. kr. Det giver en kvadratmeterpris på 13.866 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 1,83 mio. kr., hvoraf grunden udgør 408.000 kr.
Ejerinfo
Lejligheden er officielt ejet af OXDAL EJENDOMME A/S, der primært beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens OXDAL A/S er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der et led. Den officielle ejer besidder i alt 13 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 208 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Steen Askjær Mikkelsen, der også opererer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har OXDAL A/S i alt 34 ejendomme i porteføljen.
Ofte stillede spørgsmål
OXDAL EJENDOMME A/S ejer Ådalen 8, st. 2, 6600 Vejen.
Den primære bygning blev opført i 2010 på Ådalen 8, st. 2, 6600 Vejen.
Prisen var 8,75 mio. kr., da Ådalen 8, st. 2, 6600 Vejen senest blev handlet i 2014.
1,83 mio. kr. er vurdering på Ådalen 8, st. 2, 6600 Vejen.