Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Åboulevarden 129, st., 8700 Horsens. Se ejendommens sidste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen ligger på Åboulevarden 129, st., 8700 Horsens. Den 10. marts 2026 fandt den seneste transaktion sted, da A+ Jensen/Yu Horsens ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 6,2 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,75 mio. kr., hvoraf grunden udgør 302.300 kr.
Fakta om Åboulevarden 129, st., 8700 Horsens
Enheden er placeret på Åboulevarden 129, st., 8700 Horsens.
Egenskaber
Adressens hovedbygning er bygget i 4 etager. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den hovedsagelige anvendelse af ejendommen er til servicevirksomhed og/eller hotel. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 6.820 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Sidste tinglyste handel er fra d. 10. marts 2026, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 6,2 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor A+ Jensen/Yu Horsens ApS købte ejendommen af Ejendomsselskabet af 28/12-2006 I/S. Det giver en kvadratmeterpris på 16.187 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 2,75 mio. kr., hvoraf grunden udgør 302.300 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af A+ Jensen/Yu Horsens ApS, der primært beskæftiger sig med servering af mad i restauranter og caféer, mens Jiantian Yu er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer har i alt én ejendom i porteføljen. Firmaets primære kontaktperson er Jiantian Yu, der også agerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Jiantian Yu i alt fem ejendomme i porteføljen.
Ofte stillede spørgsmål
A+ Jensen/Yu Horsens ApS ejer Åboulevarden 129, st., 8700 Horsens.
Den primære bygning blev opført i 1788 på Åboulevarden 129, st., 8700 Horsens.
Prisen var 6,2 mio. kr., da Åboulevarden 129, st., 8700 Horsens senest blev handlet i 2026.
2,75 mio. kr. er vurdering på Åboulevarden 129, st., 8700 Horsens.