Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE8990449ESR510-014585

Aastrup Alle 57

6100 Haderslev
Haderslev Åstrup Ejerlav, Åstrup, 585 (Landzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1930
Bebyggelsesprocent22%

Areal

Grundareal693 m²
Bygningsareal92 m²
Beboelsesareal155 m²
Areal af udnyttet tagetage63 m²

Gennem Resights kan du få alle oplysninger om ejendommen på Aastrup Alle 57, 6100 Haderslev. Undersøg ejendommens seneste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er placeret på Aastrup Alle 57, 6100 Haderslev. I 1930 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal á 92 m² på en 693 m² stor grund. Den sidste transaktion fandt sted den 12. marts 2021, hvor en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,69 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 907.000 kr., hvoraf grunden udgør 254.000 kr.

Fakta om Aastrup Alle 57, 6100 Haderslev

Villaen er placeret på Aastrup Alle 57, 6100 Haderslev og har et samlet bygningsareal á 92 m². Hovedbygningen, der er bygget i 1930, blev senest moderniseret i 2018 og befinder sig på en 693 m² stor grund. Ejendommen har 6 værelser og har et BBR-areal på 155 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er i øvrigt en udnyttet tagetage, der består af 63 m². Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Hovedbygningen blev senest i 2021 tildelt et energimærke B. Den primære anvendelse af ejendommen er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 1.764 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 12. marts 2021, hvor værdiansættelsen på villaen var 1,69 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 10.935 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 907.000 kr., hvoraf grunden udgør 254.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Aastrup Alle 57, 6100 Haderslev.

Enhedens BBR-areal er 155 m² på Aastrup Alle 57, 6100 Haderslev.

Den primære bygning blev bygget i 1930 på Aastrup Alle 57, 6100 Haderslev.

Prisen var 1,69 mio. kr., da Aastrup Alle 57, 6100 Haderslev senest blev handlet i 2021.

907.000 kr. er vurdering på Aastrup Alle 57, 6100 Haderslev.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis